Spacer wokół Glinianek koło Mosiny

Glinianki koło Mosiny to miejsce, które w ostatnich latach przeszło dużą metamorfozę. W tym roku (luty/marzec 2019 r) wokół jeziora pojawiły się utwardzone ścieżki pieszo-rowerowe.

Pierwsze plany rekultywacji pojawiły się już w latach 60, kiedy jeszcze funkcjonowały Poznańskie Zakłady Ceramiki Budowlanej. Niektóre wyrobiska były już wtedy nieczynne (po południowej stronie wzgórza), inne wykorzystywano aż do zamknięcia zakładów w 1991 roku. W roku 1995 po raz kolejny pojawiła się koncepcja na wykorzystanie walorów przyrodniczych tego miejsca i udostępnienie go okolicznym mieszkańcom. Studium poglądowe rozwiązań projektowych dla obszaru „glinianek” przygotował zespół architektów: Maciej Organista, Jerzy Zalewski oraz Józef Pilch. Zaprojektowano kompletną wizję, w której pojawiają się obiekty sportowe jak korty tenisowe, boiska czy otwarty basen, ale także parkingi, hotel i punkt widokowy. Więcej o historii tutaj 

Dzisiaj zaniedbany teren po dawnym wyrobisku gliny, zyskuje nowe życie. Może rozmach jest nieco skromniejszy niż w pierwotnych planach, ale atrakcji na Gliniankach co roku przybywa. Od 2012 roku nad okolicą góruje wieża widokowa, z której przy dobrej pogodzie można zobaczyć miasto Poznań. Od 2013 roku „Glinianki” stały się zadbanym i strzeżonym kąpieliskiem, o czym pisałam tutaj. Jest to także akwen chętnie odwiedzany zima przez zwolenników morsowania. Dla mniej odważnych pozostają zimowo-wiosenne spacery. W tym roku (2019) oprócz ścieżek, które umożliwiają nam obejście Glinianek, pojawiły się też ławeczki, a także tablice informacyjne. Projekt został wsparty merytorycznie przez pracowników Wielkopolskiego Parku Narodowego, a szczegóły inwestycji i plany na przyszłość dostępne są na stronie Gminy Mosina.

W jeden z pierwszych słonecznych dni przedwiośnia, sprawdziliśmy jak wyglądają teraz  Glinianki. Na jeziorze był jeszcze lód, ale już mogliśmy poczuć nadchodzącą wiosnę… Spacer rozpoczęliśmy od plaży, potem minęliśmy wieżę widokową, by podążać dalej szlakiem wytyczonym przez nowe ścieżki.

Plaża na Gli niankach
Plaża
Lodowe
Roztapiająca się tafla lodu na Gliniankach
Nowe ścieżki na Gliniankach
Spacerujemy – każdy w swoim tempie
Lód
Drugi brzeg Glinianek
Stojak rowerowy
Ławki i stojak rowerowy – można odpocząć i nie tylko
Punkt widokowy
Tablica edukacyjna

Tablica edukacyjna

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: