Bożonarodzeniowy Żłóbek w kościele Franciszkanów w Poznaniu

W okresie świąt Bożego Narodzenia będąc w Poznaniu koniecznie trzeba zajrzeć do kościoła Franciszkanów na Placu Bernardyńskim, by zobaczyć jedyny w swoim rodzaju Żłóbek. Szopka ma ruchome elementy i zajmuje przestrzeń całego prezbiterium.

Franciszkańska tradycja

Szopek i żłóbków bożonarodzeniowych nie byłoby bez św. Franciszka, który w 1223 roku w Greccio stworzył pierwszą szopkę. W jednej z jaskiń w lesie przygotował żłobek, słomę i siano, a także przyprowadził zwierzęta – owce, woła i osła. W żłóbku leżała figura małego Jezusa. Dzisiaj szopki są niezbędnym elementem w kościołach i domach. Więcej o religijnym wymiarze szopek i pierwszym żłóbku w Greccio możecie przeczytać tutaj.

Żłóbek w kościele na Placu Bernardyńskim

Poznańscy Franciszkanie nawiązują do tradycji wprowadzonej przez założyciela swojego zakonu i od lat 50 XX wieku co roku budują jedną z największych szopek w Europie. Konstrukcja ma 30 metrów głębokości, około 17 metrów wysokości i 10 metrów szerokości. Centralnym elementem jest Święta Rodzina, którą tworzą figury Maryi i Józefa mierzące 180 centymetrów oraz figurka Jezusa w żłóbku. Główną scenę otacza pejzaż, w którym pojawia się około 400 figur. Mają one 4 rozmiary: 180, 120, 90 i 60 cm. W scenie narodzin Jezusa biorą udział aniołowie, królowie, pasterze i oczywiście zwierzęta – wielbłądy, owce i baranki, a nawet słoń. Dzieciaki szczególnie podziwiają staw z żabami i dzięcioła. Niektóre z figur poruszają się, a całość kompozycji dopełnia różnokolorowe światło i dźwięk dzwonów. Ważne jest też niebo, zamykające całą kompozycję – gwiazdy odtwarzają układ, który mógł być obserwowany w noc narodzin Jezusa  ponad 2 tysiące lat temu na niebie w Betlejem. Imponująca jest ilość wykorzystywanego materiału kilometr tkaniny o szerokości 1,5 metra. Więcej tajemnic franciszkańskiego żłóbka tutaj.

Szopkę można oglądać codziennie od 7.00 – 19.00 do 2 lutego w kościele p.w. Franciszka Serafickiego na Placu Bernardyńskim, (Garbary 22) w Poznaniu. Ruchome elementy są wyłączone podczas mszy św. Warto zobaczyć także  historyczne fotografie żłóbka dostępne tutaj.

złobek-w-kosciele-franciszkanowgdzie-te-zaby

szopka-dla-dzieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: