Glinianki w Mosinie – plaża, wieża widokowa, przystanek

Jest to jedno z moich ulubionych miejsc w Mosinie. Warto wykorzystać końcówkę lata i zobaczyć Glinianki w słonecznej szacie, pełne życia i radości kąpiących się dzieciaków. Malownicze jezioro na Pożegowie powstało w latach 70 w miejscu dawnej kopalni gliny.

Cegielnia i kopalnia

Wydobywana glina i piasek transportowana była kolejką grawitacyjną do cegielni, którą została założona w roku 1886 przez M.Perkiewicza. Upaństwowione zakłady ceramiczne funkcjonowały także po wojnie, a torowiska istniały jeszcze na początku lat 90. W latach 70 powstałe doły wyrobnicze wypełniły się wodą, tworząc małe oczka wodne i całkiem duży zbiornik wodny Glinianki. Teren wyrobisk miał szansę na rekultywację, nagie wzgórza zarosły lasem, a nad „dzikie plaże” zaczęli przybywać amatorzy kąpieli i skoków do wody. Dzisiaj zamiast terenów podporządkowanych produkcji czerwonej cegły wykorzystanej m.in. do budowy Fortów w Poznaniu, mamy coraz lepiej wykorzystane miejsca rekreacyjne.

Plaża i kąpielisko

W 2013 roku powstała wspaniale urządzona plaża i działające w sezonie strzeżone kąpielisko. Zamiast ostrej skarpy i niewygodnego zejścia do wody, możemy rozłożyć się na kocyku na piasku i podziwiać widok na śliczny zbiornik wodny z ciepłą i przyjemną wodą. Miałam okazję być na Gliniankach jeszcze przed zmianami i na własnych oczach widzę jak cudowną przeszły transformację. Dzika niewielka plaża zamieniła się w kąpielisko z prawdziwego zdarzenia z ratownikiem, bojami, przebieralnią i boiskiem do siatkówki. Miejsca starczy dla każdego, chociaż w upalny letni dzień bywa tłoczno.

Przystanek Glinianki

Oprócz plaży i kąpieliska działa również Przystanek Glinianki, gdzie można coś przekąsić i odpocząć na leżaku, a nawet późnym wieczorem obejrzeć seans filmowy. Dodatkową atrakcją jest wieża widokowa, z której rozciąga się piękny widok na Mosinę, na pola, lasy Wielkopolskiego Parku Narodowego i oddalony Poznań.

Glinianki

Teren Glinianek łączy w sobie cechy, które są mi bardzo bliskie. Z jednej strony otoczenie pięknej natury, która zupełnie ukryła toczącą się tutaj przez lata działalność wydobywczą. Las, przydrożne mirabelki, zarośla, jezioro, plaża – zupełnie nie zdradzają historii toczącej się tu jeszce nie tak dawno. Jednak ona jest i pozostała w opowieściach o torach na dnie zbiornika czy wagonikach, które trafiły do taboru Maltanki. Z drugiej  strony nowe zagospodarownie terenu i infrastruktura, która sprawia, że plażowanie jest jeszcze przyjemniejsze. Można bez stresu zabrać dzieci i spędzić miłe niedzielne popołudnie w bardzo ciekawym i wyjątkowym miejscu.

Glinianki w Mosinie
Plaża na Gliniankach
20160828_133843
Droga dojazdowa na parking kąpieliska
20160828_133900.jpg
Parking położony najbliżej plaży
20160829_093103
Wieża widokowa na Górze Pożegowskiej (132 metry n.p.m.)
20160829_093058
Widok na kładkę spacerową, a za drzewami wyłania się plaża na Gliniankach
Przystanek Glinianki.JPG
Przystanek Glinianki
Widok na Mosinę
Widok na Mosinę z Góry Pożegowskiej

5 myśli na temat “Glinianki w Mosinie – plaża, wieża widokowa, przystanek

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: